Rotary shaft seal OAS-14X32X8-NBR
Part number : OAS-14X32X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-14X32X8-NBR  has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-14X32X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-14X32X5-NBR
Deep groove ball bearing - 6005 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005
Oil filled flanged bronze bush - BNZF14-20-24-4-25 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF14-20-24-4-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description