Rotary shaft seal OAS-110X140X13-NBR
Part number : OAS-110X140X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-110X140X13-NBR  has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  15 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-80X95X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-80X95X8-NBR
Housed bearing - 4 bolts - UCF206 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF206
Bearing inner race - LRT10011040-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT10011040-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    115  G
  • PACKAGING
    1
Description