Rotary shaft seal OA-49X68X7-NBR
Part number : OA-49X68X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-49X68X7-NBR  has an inner diameter of 49 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X68X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X68X7-NBR
Tapered roller bearing - 32207-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32207-SKF
Bearing inner race - IR45-55-22 GEN
BEARING INNER RACE IR45-55-22
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    49  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description