Rotary shaft seal OAS-50X68X7-NBR
Part number : OAS-50X68X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X68X7-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6008-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-2RS
Rotary shaft seal - OAS-26X42X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-26X42X7-NBR
Ball - BA-12 GEN
BALL BA-12
12 12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description