Rotary shaft seal OA-120X140X12-FPM
Part number : OA-120X140X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-120X140X12-FPM  has an inner diameter of 120 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  2 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-120X140X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-120X140X10-FPM
Oil filled plain bronze bush - BNZ12014090BG1 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12014090BG1
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    120  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    111  G
  • PACKAGING
    1
Description