Rotary shaft seal BC-18X30X8-NBR
Part number : BC-18X30X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-18X30X8-NBR  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-6-INOX GEN
BALL BA-6-INOX
6 6
Rotary shaft seal - BC-32X44X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-32X44X9-NBR
Other bearing - 20BSW01-NSK NSK
OTHER BEARING 20BSW01-NSK
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description