Rotary shaft seal BC-32X44X9-NBR
Part number : BC-32X44X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-32X44X9-NBR  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 44 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305-R1SH2-9TCS35-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-R1SH2-9TCS35-JTEKT
Rotary shaft seal - BC-18X30X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-18X30X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    44  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description