Rotary shaft seal ASP-42X62X6-NBR
Part number : ASP-42X62X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-42X62X6-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  25 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-16-15 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-16-15
Deep groove ball bearing - 61908 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 61908
Rotary shaft seal - ASP-42X62X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL ASP-42X62X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description