Wiper seal RSE-40X50X4-7-NBR90
Part number : RSE-40X50X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-40X50X4-7-NBR90  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-40X48X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-40X48X8-PU94
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description