Hydraulic seal US-40X48X8-PU94
Part number : US-40X48X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-40X48X8-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  32 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP4050-P20 GEN
PAP BUSH PAP4050-P20
Wiper seal - RS-40X48X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-40X48X5-7-NBR90
Deep groove ball bearing - Double rows - GB40878-SNR SNR
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS GB40878-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description