Wiper seal RSE-20X28X4-7-NBR90
Part number : RSE-20X28X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-20X28X4-7-NBR90  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-18-15 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-18-15
Automotive Seal - 12012503B-CORTECO CORTECO
AUTOMOTIVE SEAL 12012503B-CORTECO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description