Wiper seal RIA-45X53X5-7-NBR90
Part number : RIA-45X53X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-45X53X5-7-NBR90  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  45 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-45X53X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-45X53X6-PU94
V-Belt Wrapped - A68-DUNLOP DUNLOP
V-BELT WRAPPED A68-DUNLOP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description