Hydraulic seal US-45X53X6-PU94
Part number : US-45X53X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-45X53X6-PU94  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  4 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP1615-P20 GEN
PAP BUSH PAP1615-P20
V-Belt Wrapped - A68-DUNLOP DUNLOP
V-BELT WRAPPED A68-DUNLOP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description