Wiper seal RIA-18X24X3-5-NBR90
Part number : RIA-18X24X3-5-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-18X24X3-5-NBR90  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6003-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6003-C3-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ18-22-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ18-22-30
Wiper seal - RS-18X24X3.40-5-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-18X24X3.40-5-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description