Wiper seal RDE-44.400X54X5-NBR90
Part number : RDE-44.400X54X5-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDE-44.400X54X5-NBR90  has an inner diameter of 44.4 mm, an outer diameter of 54 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ35-45-45 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ35-45-45
Hydraulic seal - UP-44X54X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-44X54X10-PU94
  • INSIDE DIAMETER
    44.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    54  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description