Hydraulic seal UP-44X54X10-PU94
Part number : UP-44X54X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-44X54X10-PU94  has an inner diameter of 44 mm, an outer diameter of 54 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ35-45-45 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ35-45-45
Wiper seal - RDE-44.400X54X5-NBR90 GEN
WIPER SEAL RDE-44.400X54X5-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    54  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description