Sealing washer RDL-6X12X1-FIBRE
Part number : RDL-6X12X1-FIBRE
GEN
Description
The Sealing Washer with the reference RDL-6X12X1-FIBRE  has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 12 mm and a thickness of 1 mm. It is made of FIBRE.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Sealing washer - RDL-6X10X1-FIBRE GEN
SEALING WASHER RDL-6X10X1-FIBRE
E-clip - E-CLIP-6 GEN
E-CLIP E-CLIP-6
6 6
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    12  MM
  • THICKNESS
    1  MM
  • MATERIAL
    FIBRE
  • TYPE
    RDL
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description