Rotary shaft seal OAS-90X105X6-NBR
Part number : OAS-90X105X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-90X105X6-NBR  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61900-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61900-2RS
Rotary shaft seal - OA-89.70X105X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-89.70X105X6-NBR
Lock nut - KM2-SKF SKF
LOCK NUT KM2-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
Description