Rotary shaft seal OA-89.70X105X6-NBR
Part number : OA-89.70X105X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-89.70X105X6-NBR  has an inner diameter of 89.7 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51118 GEN
THRUST BALL BEARING 51118
Thrust washer - AS90120 GEN
THRUST WASHER AS90120
Rotary shaft seal - OAS-90X105X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-90X105X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    89.7  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    30  G
  • PACKAGING
    1
Description