Rotary shaft seal OAS-85X140X12-NBR
Part number : OAS-85X140X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-85X140X12-NBR  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ7-11-8 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ7-11-8
Rotary shaft seal - OAS-85X140X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-85X140X12-FPM
Tapered roller bearing - 30306-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30306-TIMKEN
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    146  G
Description