Rotary shaft seal OAS-84X110X16-NBR
Part number : OAS-84X110X16-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-84X110X16-NBR  has an inner diameter of 84 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 16 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6217 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6217
Rotary shaft seal - OAS-64X85X16-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-64X85X16-NBR
Thrust washer - AS85110-IKO IKO
THRUST WASHER AS85110-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    84  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    94  G
  • PACKAGING
    1
Description