Rotary shaft seal OAS-77X90X10-NBR
Part number : OAS-77X90X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-77X90X10-NBR  has an inner diameter of 77 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6003-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6003-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OA-76X90X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-76X90X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    77  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    32  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description