Rotary shaft seal OAS-70X85X12-NBR
Part number : OAS-70X85X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X85X12-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32206
Oil filled flanged bronze bush - BNZF40-50-60-6-60 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF40-50-60-6-60
O-Ring seal - OR-49.20X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-49.20X3-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    38  G
  • PACKAGING
    1
Description