Rotary shaft seal OAS-70X100X14-FPM
Part number : OAS-70X100X14-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X100X14-FPM  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 14 mm. It is made of FPM.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6308-C3 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-C3
Rotary shaft seal - OAS-50X70X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X70X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    750  G
  • PACKAGING
    1
Description