Rotary shaft seal OAS-36X47X7-NBR
Part number : OAS-36X47X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-36X47X7-NBR  has an inner diameter of 36 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61906-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61906-2RS
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Rotary shaft seal - OAS-35X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X47X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    36  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
Description