Rotary shaft seal OAS-65X80X8-FPM
Part number : OAS-65X80X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-65X80X8-FPM  has an inner diameter of 65 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  24 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6215-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6215-SKF
Rotary shaft seal - OAS-50X60X6-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X60X6-FPM
Bearing inner race - LRT556560-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT556560-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    65  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description