Rotary shaft seal OAS-50X60X6-FPM
Part number : OAS-50X60X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X60X6-FPM  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  14 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-65X80X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-65X80X8-FPM
Lock nut - KM6-SKF SKF
LOCK NUT KM6-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description