Rotary shaft seal OAS-55X80X12-FPM
Part number : OAS-55X80X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X80X12-FPM  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BC-68X90X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-68X90X12-NBR
Thrust washer - AS4060 GEN
THRUST WASHER AS4060
Penetrant  - AEROSOL-500ML-SYSTEME-PROFESSIONNEL-WD40 WD40
PENETRANT AEROSOL-500ML-SYSTEME-PROFESSIONNEL-WD40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    56  G
  • PACKAGING
    1
Description