Rotary shaft seal BC-68X90X12-NBR
Part number : BC-68X90X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-68X90X12-NBR  has an inner diameter of 68 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-55X80X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X80X12-FPM
Thrust washer - AS4060 GEN
THRUST WASHER AS4060
Penetrant  - AEROSOL-500ML-SYSTEME-PROFESSIONNEL-WD40 WD40
PENETRANT AEROSOL-500ML-SYSTEME-PROFESSIONNEL-WD40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    68  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    51  G
  • PACKAGING
    1
Description