Rotary shaft seal OAS-55X78X10-FPM
Part number : OAS-55X78X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X78X10-FPM  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 78 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  13 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51105 GEN
THRUST BALL BEARING 51105
Rotary shaft seal - OAS-30X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X62X10-NBR
Oil filled plain bronze bush - BNZ16-19-25 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ16-19-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    78  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    46  G
  • PACKAGING
    1
Description