Rotary shaft seal OAS-55X65X5-NBR
Part number : OAS-55X65X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X65X5-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (5 minutes ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-55X65X5-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X65X5-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description