Rotary shaft seal OAS-55X65X5-FPM
Part number : OAS-55X65X5-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X65X5-FPM  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 5 mm. It is made of FPM.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Rotary shaft seal - OA-55X65X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-55X65X7-NBR
Thrust washer - AS4060 GEN
THRUST WASHER AS4060
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description