Rotary shaft seal OA-55X65X7-NBR
Part number : OA-55X65X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X65X7-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30306 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30306
Thrust washer - AS5578 GEN
THRUST WASHER AS5578
Rotary shaft seal - OAS-55X65X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X65X5-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description