Rotary shaft seal OAS-52X87X13-NBR
Part number : OAS-52X87X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-52X87X13-NBR  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 87 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-110X140X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-110X140X13-NBR
Tapered roller bearing - 32209F-ASFERSA ASFERSA
TAPERED ROLLER BEARING 32209F-ASFERSA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    87  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description