Rotary shaft seal OA-110X140X13-NBR
Part number : OA-110X140X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-110X140X13-NBR  has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32213 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32213
Wiper seal - RS-50X58X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-50X58X5-7-NBR90
Bearing inner race - LRT10011040-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT10011040-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    104  G
  • PACKAGING
    1
Description