Rotary shaft seal OAS-52X75X8-NBR
Part number : OAS-52X75X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-52X75X8-NBR  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  15 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6209-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209-C3-SKF
Rotary shaft seal - OAS-50X70X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X70X8-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description