Rotary shaft seal OAS-50X70X8-FPM
Part number : OAS-50X70X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X70X8-FPM  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  24 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X62X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6205-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    30  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description