Rotary shaft seal OAS-50X80X16.50-23-NBR
Part number : OAS-50X80X16.50-23-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X80X16.50-23-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 16.5 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X58X11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X58X11-NBR
Anti-vibration mount MM - MM1520-5 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MM MM1520-5
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    16.5  MM
  • 2ND THICKNESS
    23  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    48  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description