Rotary shaft seal OAS-38X58X11-NBR
Part number : OAS-38X58X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-38X58X11-NBR  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X32X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X32X7-NBR
Thrust washer - AS1528 GEN
THRUST WASHER AS1528
Deep groove ball bearing - 63-28-C3-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 63-28-C3-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
Description