Rotary shaft seal OAS-48X68X14-NBR
Part number : OAS-48X68X14-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-48X68X14-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 14 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
Lock washer - MB7 GEN
LOCK WASHER MB7
Rotary shaft seal - OAS-64X85X16-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-64X85X16-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
Description