Rotary shaft seal OAS-43X55X7-NBR
Part number : OAS-43X55X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-43X55X7-NBR  has an inner diameter of 43 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-43X55X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-43X55X7-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    43  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description