Rotary shaft seal OAS-43X55X7-FPM
Part number : OAS-43X55X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-43X55X7-FPM  has an inner diameter of 43 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-84.50X3-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-84.50X3-NBR90
Deep groove ball bearing - Double rows - DAC34640037 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS DAC34640037
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    43  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description