Rotary shaft seal OAS-40X66X11-NBR
Part number : OAS-40X66X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X66X11-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 66 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2RS
Rotary shaft seal - OAS-42X76X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X76X12-NBR
Ball - BA-7 GEN
BALL BA-7
7 7
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    66  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description