Rotary shaft seal OAS-42X76X12-NBR
Part number : OAS-42X76X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X76X12-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 76 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  49 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP2210-P10 GEN
PAP BUSH PAP2210-P10
Rotary shaft seal - OAS-60X74X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X74X10-NBR
Tapered roller bearing - 32306-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32306-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    48  G
  • PACKAGING
    1
Description