Rotary shaft seal OAS-40X62X6-FPM
Part number : OAS-40X62X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X62X6-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (10 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X47X7-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
Deep groove ball bearing - 6908-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 6908-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description