Rotary shaft seal OAS-35X52X8-FPM
Part number : OAS-35X52X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X52X8-FPM  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X52X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X52X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6205-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-82 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-82
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description