Rotary shaft seal OAS-40X60X7-FPM
Part number : OAS-40X60X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X60X7-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6306-2RS1-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306-2RS1-C3-SKF
Lock nut - KM06 GEN
LOCK NUT KM06
Rotary shaft seal - OAS-40X60X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X60X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description