Rotary shaft seal OAS-40X60X10-FPM
Part number : OAS-40X60X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X60X10-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X60X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X60X10-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-45-0-0 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-45-0-0
Deep groove ball bearing - 6008-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description