Rotary shaft seal OAS-40X60X10-MVQ
Part number : OAS-40X60X10-MVQ
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X60X10-MVQ  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 10 mm. It is made of MVQ.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X60X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X60X10-FPM
Gasket sealing product - JOINT-SILICONE-BLEU-5926-100ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALING PRODUCT JOINT-SILICONE-BLEU-5926-100ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    MVQ
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description