Rotary shaft seal OAS-38X56X8-NBR
Part number : OAS-38X56X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-38X56X8-NBR  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (18 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32009X-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32009X-TIMKEN
Ball - BA-9.50 GEN
BALL BA-9.50
Rotary shaft seal - OAS-38X56X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X56X9-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description